V zimných strediskách je každoročne čoraz viac športovcov, medzi ktorými sa nachádzajú nielen skúsení a disciplinovaní jedinci, ale aj nezaškolení či agresívni športovci, pred ktorými sa treba na svahu chrániť rovnako, ako pred možnými pádmi a nárazmi.
Prilby, okuliare a chrániče sú určené na ochranu športovcov nielen pri zjazdovom a bežeckom lyžovaní, ale aj pri sánkovaní, snowbordingu a ostatných zimných športoch. Tieto ochranné prvky chránia najzraniteľnejšie časti ľudského tela, preto ich používanie v zasneženom klzkom teréne nemožno podceniť. Kvalitné prilby a okuliare sú veľmi pohodlné a flexibilné, moderné chrániče sa dobre prispôsobia telesným krivkám každého športovca a navyše, dnes sa vyrábajú z materiálov, pod ktorými koža dýcha bez problémov.
Hoci je lyžiarska prilba na Slovensku povinná len pre lyžiarov do pätnásť rokov, múdre je, keď ju nosí na svahu každý, pretože prax ukázala, že prilba zachránila už mnoho životov. Podľa akých kritérií je dobré prilbu vyberať? Každá lyžiarska prilba musí spĺňať dôležitú požiadavku pevnosti - má byť vyrobená z kvalitného a odolného materiálu, no zároveň má mať mäkkú výstelku a nízku hmotnosť, aby športovec mohol hlavou dynamicky pohybovať podľa potreby. Ideálny model je s nastaviteľným vetraním a s odnímateľným vnútrom, ktoré sa dá aj jednoducho prať.
Bezpečnosť pri športovaní je prvoradá, podceniť ju a riskovať zranenie sa neoplatí. Nezáleží na tom, či je športovec začiatočník alebo skúsený lyžiar, ochranné prvky sú rovnako dôležité pre všetkých. Lyžiarske okuliare je dobré vyberať nielen podľa tvaru a veľkosti, ale aj podľa druhu skla a typu priezoru. Podstatné je tiež tesnenie a odvetrávanie. Kvalitná ventilácia zabezpečí cirkuláciu vzduchu vo vnútri, čo zabraňuje kondenzácii pár. Detské lyžiarske okuliare aj okuliare pre dospelých chránia zrak pred snehom, vetrom, slnečnými lúčmi a tiež pred prípadným vniknutím cudzích predmetov do očí, čo je z hľadiska bezpečnosti na svahu veľmi dôležité.
Chránič chrbta funguje ako tlmič nárazov, jeho súčasťou môže byť aj ochrana krku a kostrče. Chrbtové chrániče sa rozdeľujú na mäkké a tvrdé, skladajú sa z viacerých dielov, ktoré sú navzájom spojené po celej svojej ploche. Mäkké chrániče sa ľahko prispôsobujú tvarom tela a sú pomerne ľahké, po náraze sa automaticky spevnia. Tvrdé chrániče sa skladajú z dvoch vrstiev. Vonkajšiu vrstvu tvorí plast, takzvaná škrupina alebo pancier. Spodná vrstva sa skladá z mäkkého materiálu, ktorého úlohou je stlmiť nárazy. Z pohľadu bezpečnosti je dôležitý nielen vhodný materiál a typ chrániča, ale aj správny tvar a veľkosť. Chránič chrbta na tele športovca však nesmie byť veľmi voľný, ani príliš tesný.