Viete, vďaka čomu môže športové oblečenie odolávať vonkajšej vlhkosti a dažďu? Nepremokavosť odevov sa dosahuje špeciálnou výrobnou technológiou - vode odpudzujúcou úpravou, ktorá zabezpečí, aby cez materiál neprenikla ani kvapka vody.
Nepremokavosť športových odevov sa dosahuje hydrofóbnou, vode odpudzujúcou technologickou úpravou, ktorej hodnota sa udáva vo forme WP - vodný stĺpec, v milimetrových jednotkách. Podľa normy sa materiál môže označiť ako nepremokavý vtedy, keď dokáže odolať vodnému stĺpcu od 1300 mm vyššie. Vodný stĺpec od 2000 do 3000 mm predstavuje základnú úroveň nepremokavého oblečenia a vodný stĺpec od 5000 do 8000 mm poskytuje ochranu pred vodou aj po dlhšom čase.
Materiál s hydrofóbnou úpravou je vhodný do vlhkého prostredia aj do dažďa. Nepremokavosť oblečenia by však nebola dokonalá bez podlepenia všetkých švov. Iba precízne podlepenie švov na odevoch garantuje, že voda neprenikne ani cez spoje. Podlepenie kritických miest na pleciach, chrbte, rukávoch, v sedacej časti a podobne zaručí, že športové oblečenie je vode odolné aj v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Skvelou ukážkou nepremokavých zvrškov sú Northfinder nohavice a bundy, ktoré ocení každý turista aj v náročných podmienkach, vo vysokohorskom prostredí.
Čo tvorí nepremokavé športové oblečenie? Outdoorové, vode odolné šatstvo - športové bundy a niektoré dámske alebo pánske turistické nohavice, sú najčastejšie vyrábané z dvoch alebo z troch vrstiev. Na vonkajšiu vrstvu odevov sa nanáša tenký, nepremokavý paropriepustný film, ktorý je skrytý pod podšívkou. Pri trojvrstvových vetrovkách tvorí podšívku celkom ľahký materiál, ktorý je nalepený na predchádzajúci materiál. Niektoré športové bundy, určené do exteriéru, môžu mať namiesto podšívky 3D potlač. Výhodou takýchto zvrškov je hlavne nízka hmotnosť a malý objem.
Aby nepremokavé oblečenie nestratilo časom svoje vode odolné vlastnosti, o zvršky je potrebné sa aj správne starať. Ideálnymi pomocníkmi sú špeciálne pracie prášky a impregnačné spreje. Vode odolné odevy a turistické batohy je však dobré prať ručne alebo v práčke len na jemnom programe. Do bubna ich treba vkladať prevrátené na ruby a so zapnutými zipsami, aby zipsy šatstvo nepoškodili. Pri namáčaní a praní je potrebné používať pracie prostriedky na membránový materiál a všetky nepremokavé materiály s hydrofóbnou úpravou odstreďovať len na najnižších otáčkach. Pri pláchaní nie je vhodné používať žiadnu aviváž. Pri údržbe zvrškov je dobré dodržiavať všetky odporúčania výrobcov, ktoré sú uvádzané na visačkách. A pri sušení nepremokavého oblečenia či batohov sa treba vyhnúť aj priamemu slnečnému žiareniu.