Dnes patrí lyžovanie medzi najobľúbenejšie zimné športy a každým rokom si tento krásny šport získava stále viac priaznivcov. Zima na horách predstavuje skvelý relax a poskytuje množstvo úžasných zážitkov, len na športovanie do chladného počasia sa treba dôkladne pripraviť.
Je dôležité, aby dámske aj pánske lyžiarske oblečenie bolo vyrobené z kvalitných materiálov. Aby zvršky boli teplé, vode a vetru odolné, aby športovcom na svahu poskytli ochranu pred vodou, snehom aj mrazom. Keď v nulových teplotách fúka silný vietor, pocitová teplota na horách je oveľa nižšia, než ukazuje teplomer. No kto sa na lyžovanie do chladného počasia správne pripraví, kto zvolí kvalitný športový výstroj a vhodné oblečenie, ten sa chladného počasia obávať nemusí.
V zimnom období je potrebné na svah voliť nepremokavé, no vzdušné vrchné odevy. Lyžiarska vetrovka aj otepľovačky musia mať dobré hydroizolačné vlastnosti a precízne podšitie. Skvelým tipom je športové oblečenie Sportalm, ktoré zahreje aj v tej najtuhšej zime. Zvršky tohto výrobcu majú správny pomer zateplenia a priedušnosti, sú vodovzdorné a vyznačujú sa nielen skvelými materiálmi, ale aj praktickými strihmi, ktoré neobmedzujú lyžiara v pohybe. Značka zabezpečuje športovcom optimálnu telesnú teplotu a maximálne pohodlie aj počas tých najchladnejších dní.
Na to, aby sa telo športovca v zime nepodchladilo ani v nulových či v mínusových teplotách, každý lyžiar potrebuje kvalitné oblečenie. Teplé a nepremokavé lyžiarske oblečenie patrí k základným ochranným prvkom lyžiara. Na lyžiarskej bunde a otepľovačkách má byť však vodovzdorná nielen látka, ale aj manžety, švíky a ukončenia. Je však dôležité vedieť, že vo veľmi chladnom počasí si treba zvoliť rozumne dlhý čas športovania vonku a byť stále v pohybe. Organizmus v mraze posiela totiž teplo najskôr tam, kde ho najviac potrebuje - teplom najprv zásobuje srdce, mozog, pľúca a až potom myslí na okrajové časti tela - na nos, líca, uši, ruky a nohy. Na športovanie v mrazivom počasí sa teda treba správne pripraviť, aby nevznikli omrzliny.
Omrzliny predstavujú veľké zdravotné riziko. Prejavujú sa zblednutím pokožky, ktorá výrazne páli a bolí. Omrznutá koža potom sčervená a vytvárajú sa na nej opuchy alebo pľuzgiere. Vtedy treba postihnutú časť obaliť suchým odevom, chladné prostredie okamžite opustiť a vyhľadať lekársku pomoc. Na mráz sú mimoriadne citliví najmä tí športovci, ktorí nemajú dostatočne vyvinutý termoregulačný systém. Do tejto skupiny patria hlavne deti a seniori. Neexistuje žiaden presne stanovený čas, ktorý by určil dĺžku športovania v chladnom počasí. Ak sa zima stane pre človeka nepríjemnou, je to signál, že svah treba opustiť.